Amoris Laetitia ( Radost ljubavi )

Amoris Laetitia ( Radost ljubavi ) naslov je Papine postsinodske apostolske pobudnice o ljubavi u obitelji, nakon dvije Sinode o obitelji održane 2014. i 2015. godine.

Dokument je podijeljen u IX poglavlja, a dok ne bude preveden na hrvatski jezik, donosimo najvažnije naglaske.

„Crkva ne može odustati od svojih dogmi, ali treba imati više blagosti i milosrđa prema takozvanim nesavršenim katolicima poput onih koji su rastavljeni pa ponovo civilno vjenčani“.

„Glavni izazovi obitelji su : mentalitet protivan rađanju djece, slabljenje vjerske prakse, zlostavljanje djece, selilaštvo, progon kršćana, starost i invalidnost, siromaštvo, kohabitacija i istospolne zajednice, nasilje nad ženama te rodna ideologija.“

„Homoseksualce ne treba odbacivati, ali Crkva nema nikakvih temelja za izjednačavanje heteroseksualnih i homoseksualnih brakova“.

„Parovi koji ne mogu imati djecu, trebali bi usvajati napuštenu djecu, a nepovredivo pravo nerođenog djeteta je da se rodi“.

„Odgoj djece u prvom redu pripada roditeljima, za razliku od uznemirujuće rodne ideologije koja se nameće u obrazovnim sustavima pojedinih država“

Cijelu pobudnicu na engleskom,talijanskom,njemačkom i drugim jezicima možete vidjeti na web-stranici Vatican,va.