creative writing miami | http://zupa-svana.com/how-to-do-my-dissertation/ | university of iowa creative writing online | do i write my address on a cover letter Hodočašće u Macelj i Lepoglavu | Župa sv. Ane - Rudeš

Rudeš – Zagreb

Hodočašće u Macelj i Lepoglavu

Hodočašće u Macelj i Lepoglavu

Kao što je bilo najavljivano, 21. 02. (veljače) 2015. god. u sklopu dekanatskog hodočašća naša je župa hodočastila u Macelj gdje je bilo ubijeno nekoliko tisuća ljudi od partizana pri kraju drugog svjetskog rata 1945. god. koji su se vraćali iz Bleiburga svojim kućama, ali se mnogi nisu uspjeli vratiti svojim najdražima. U Macelju, u područnoj šumi, pronađene su 23 grobnice, a za mnoge se još ne zna, niti se smjelo znati sve do nedavne prošlosti. Naime, u blizini križnoga puta, s desne strane, bila je Titova vila kojoj se nitko nije smio približiti pa su mnoge zlokobne tajne ostale sakrivene. No ipak se jednom sve otkrije, i u tom vidu je dobra ona stara poslovica: ‘Zaklela se zemlja raju, da se sve tajne saznaju’.

Živa svjedokinja gosp. Zlata Kakša, koja je još uvijek aktivna sviračica u crkvi, u autobusu je svjedočila strašne događaje koje je i sama proživjela na tom putu dok su se vraćali, a srećom ona je preživjela te strahote. Bilo je to živo svjedočanstvo o nesretnim događajima koje nikoga nije ostavilo hladnim i ravnodušnim. Kraj lijepe novosagrađene kapelice nalaze se postaje križnoga puta. U znak poštovanja stradalima i poginulima održana je pobožnost križnoga puta i na kraju mali osvrt na povijesna zbivanja. Križni put, od autora fra Bonaventure Dude, je predvodio don Vjekoslav Kanić, župni vikar, a pomagači u čitanju su mu bili Milan Lažeta, Vilim Špoljarić, Snježana Belina i Snježana Kovač, svi iz župe svete Ane u Rudešu.

Nakon toga s osam autobusa, preko četiristotine ljudi krenulo je u Lepoglavu, u mjesto gdje je bl. Alojzije Stepinac bio zatočen u zatvoru. Mjesni župnik Andrija Kišiček u polusatnom razlaganju hodočasnicima je iznio događaje o blaženom Alojziju Stepincu, o povijesti Lepoglave i o povijesti same crkve i njezine kulturne baštine. Sv. misu je u crkvi predvodio dekan trešnjevačkog dekanata, vlč. Damir Bačun, dekan i župnik u župi sv. Marka Križevčanina, a propovijedao je trešnjevački župnik, iz župe sv. Josipa, vlč. Damir Ocvirk. Nakon sv. mise i okrepe krenulo se svojim župama, odnosno svojim kućama. Cijelog dana bilo je lijepo, sunčano vrijeme s oštrijim vjetrom kako priliči mjesecu veljači, ali sve u ozračju dobrog raspoloženja i topline u ljudskim srcima.

Wordpress Themes - Photography WordPress Themes - Newspaper & Magazine WordPress Themes