Rudeš – Zagreb

Korizma nekad i sad

Korizma nekad i sad

Korizma ili četrdesetnica (lat. quadragesima) dio je liturgijske godine u kojem se kršćani pokornički pripremaju za blagdan Uskrsa.

Korizma počinje Pepelnicom, a završava pred Misu večere Gospodnje na Veliki četvrtak kojom počinje Vazmeno trodnevlje. Kršćani se pripremaju u korizmi za slavljenje Uskrsa: molitvom, postom, slušanjem i čitanjem Božje riječi te dobrim djelima. Odrasli pripadnici za krštenje – katekumeni imaju u korizmi završne pripreme za svoje krštenje u uskrsnoj noći. Na blagdan Pepelnice, svećenik posipa kršćane pepelom uz riječi: “Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti.”

Početak i kraj korizme označen je pokorom, tzv. strogim postom i nemrsom. Strogo postiti znači samo jedan put na dan do sita se najesti, a ne mrsiti znači ne jesti meso niti mesne prerađevine. Pepelnica slijedi nakon vremena fašnika i ludovanja, koje je najintenzivnije u Hrvatskom primorju i Dalmaciji .

Korizma je u narodu vrijeme pročišćavanja i uzdržavanja od obilja, kako bi se dobilo više Božje milosti. Tada se nisu održavale svadbe ni veća slavlja. To je vrijeme zime pred nadolazeće proljeće, kada priroda miruje. Budući, da su nestajale zalihe hrane, spremljene ujesen, korizmeni se jelovnik spravljao od onoga što je preostalo.

Razdoblje od 40 dana nije slučajno, to je sveti broj u Bibliji. Izraelci  su lutali pustinjom od Egipta do “Obećane zemlje”  40 godina.  I Isus je toliko postio otišavši u pustinju. Prema predaji  i Joakim, otac BD Marije četrdeset dana se povukao u pustinju, posteći i moleći kako bi od Gospodina isprosio potomka.

Nekada su kršćani, osjećajući korizmu kao blagoslovljeno vrijeme, u radosti jedni drugima poželjeli lijep početak, kao što mi danas čestitamo jedni drugima Novu godinu ili rođendan.

U Gorskom Kotaru su se za vrijeme korizme pripravljali: kiselo zelje, kisela repa, grah i krumpir, pečeni krumpir, kuhani krumpir začinjen s malo masnoće ili začinjena palenta, palenta i mlijeko, kukuruznica ili šmorn, sir i vrhnje, mlijeko i domaći kruh te kompoti od sušenog voća. Meso se jelo samo nedjeljom.

U Slavoniji su se za vrijeme korizme jele posne slastice: slane kiflice, poderane gaće, zlijevanke, ćoravi kolač i sl.

U Vinkovcima, djevojke su se subotama i nedjeljama u korizmi okupljale oko kapelica u različitim dijelovima grada i pjevale  Gospin plač i muku Isusovu. Tada su dolazili i momci, te su uz kokice i posne kolačiće igrali i određene igre.

Nekada davno u Bosanskoj posavini, nije se pjevalo cijelu korizmu,nije bilo svatova,a još prije ,žene su cijelu korizmu nosile crnu maramu na glavi.

U dolini Neretve mnogi se nisu mrsili cijeli Veliki tjedan. Svi  su se dani u tom tjednu zvali „Veliki“ . Od Velikog ponedjeljka do Velike subote.

Na Veliki petak se nije radilo, pogotovo na zemlji. Međutim, postojao je jedan krasan običaj u zapadnoj Bosni, kada su muškarci konjima , orali zemlju udovicama i sirotinji, naravno besplatno. U zapadnoj Hercegovini, se ustajalo vrlo rano, da bi se do podne stiglo izmoliti 33 krunice , u spomen na broj Isusovih zemaljskih godina. Taj dan su sva zdrava čeljad provodila u molitvi, pjevanju Gospina plača , a samo o kruhu i vodi.

U srednjoj i južnoj Dalmaciji ,na Veliki četvrtak jela se kuhana kopriva ili maslačak sa krumpirima na malo ulja, a u petak riba. Subotom se također nije jelo meso.

U narodu postoji bogatstvo pučkih korizmenih popijevki, koje se dijele u dvije skupine: popijevke pokorničkoga karaktera i popijevke o muci Gospodnjoj. Hrvatski muzikolog Miroslav Vuk nabrojio je čak 71 pjesmu za korizmeno razdoblje, no moglo bi se reći da danas u narodu živi oko 30 napjeva. Najpoznatije korizmene pjesme u hrvatskom narodu su: “Ja se kajem Bože mili” autora J. Muliha iz 1746., “Počinje se strašna muka” i “O Isuse, daj da pjevam” V. Novaka iz 1909. Nezaobilazna pjesma Križnog puta je “Stala plačuć’ tužna mati”, koja se nalazi u najvažnijoj hrvatskoj crkvenoj pjesmarici Cithara Octochorda objavljenoj 1701. godine.

Što su rekli poznati o korizmi ?

„Zato korizma za vjernike predstavlja povlaštenu prigodu za duboko preispitivanje dosadašnjeg življenja“ ( bl .Ivan Pavao II, papa )

„Svakom čovjeku dobro će doći vrijeme odricanja da bi znao kontrolirati porive.“          ( fra Zvjezdan Linić, OFM )

„Čini se da je post u naše vrijeme pomalo izgubio svoju duhovnu valjanost , te je u kulturi obilježenoj traženjem materijalnoga blagostanja, poprimio vrijednost terapijske mjere u skrbi o vlastitome tijelu“ ( papa Benedikt XVI )

Duhovna nakana posta može biti: npr. spasiti obitelj, nečije obraćenje i slično.             ( vlč. Zlatko Sudac )

Post i milostinja su dva krila koja dižu k Bogu molitvu u korizmi .( Sv. Augustin )

Korizma donosi kršćaninu blagodat dvostruke radosti: radost dragovoljne i dobrohotne uzdržljivosti i radost Uskrsa za kojim gorljivo čezne. ( Sv. Benedikt iz Nursije )

Jedna zanimljivost iz Pravila i konstitucija Reda najmanjih ( Ordo minimi; O.M. ) koje je osnovao sveti Franjo Paulski sredinom 15 stoljeća : „Osim zavjeta čistoće, siromaštva i poslušnosti, Franjo Paulski uvodi i četvrti, koji je bio vrlo strog. Taj zavjet se odnosio na trajnu korizmu. Braća nisu smjela jesti ništa životinjskog porijekla, pa tako čak ni mlijeko,sir ili jaja.“ Red najmanjih postoji i danas, sa izmijenjenim i nadopunjenim pravilima.

Postavlja se pitanje je li se u srednjem vijeku pa i kasnije, više postilo  zbog neimaštine ili zbog pobožnosti ? Prosudite sami.

Dobro je za vrijeme korizme shvatiti ozbiljnost i pokoru. Uočiti treba i ovo: u dva dana “strogog posta” (Čista srijeda i Veliki petak) nije samo post, nego, zajedno, i post i nemrs!

Opasnosti posta jesu formalizam, oholost i hvalisanje, s nakanom „da ljudi vide“. Post mora biti neupadan, skriven u ljubavi Božjoj, koja se odražava u ljubavi prema bližnjemu.

I još nešto. Koliko vrijedi sam post , bez molitve ?

Stoga treba se držati Gospodinovih riječi glede posta:

„A kad postite ne budite žalosni kao licemjeri; jer oni načine blijeda lica svoja da ih vide ljudi kako poste. Zaista vam kažem da su primili plaću svoju. A ti kad postiš namazi glavu svoju, i lice svoje umij, da te ne vide ljudi gdje postiš, nego Otac tvoj koji je u tajnosti; i  Otac tvoj koji vidi tajno, platit će tebi javno“. (Evanđelje po sv. Mateju, 6:16-18)

Stoga, sretana i uspješna Korizma, uz pomoć Božju.

Wordpress Themes - Photography WordPress Themes - Newspaper & Magazine WordPress Themes