Najbrojnije hodočašće

U subotu 20. veljače 2016. god., u godini božanskog milosrđa, koju je proglasio papa Franjo 8. prosinca 2015. god., na razini trešnjevačkog dekanata bilo je organizirano hodočašće i duhovna obnova u svetište svetog Josipa u Karlovcu. Pri dolasku hodočasnika, mons. Antun Sente, župnik i upravitelj svetišta, blagoslivljao je gotovo svakoga pojedinačno blagoslovljenom vodom. U devet sati hodočasnici su se okupili kod glavnih vrata crkve gdje je bila kraća molitva, a zatim su se svi upućivali prema središtu i oltaru gdje se kasnije slavila euharistija. Prije Euharistije ili Svete mise bio je priređen ispit savjesti kojeg je s kratkim nagovorom pripremio don Josip Krpić, salezijanac iz Jaruna, a zatim je slijedila sveta ispovijed. Sv. misu u 11 sati predvodio je Damir Bačun, župnik i dekan iz župe svetog Marka Križevčanina, a propovijedao je mons. Antun Sente, domaći župnik. On je u svom uvodnom izlaganju, a kasnije i u propovijedi naglasio kako je ovo najveća grupa hodočasnika koja je posjetila ovo svetište, jer gotovo da nikada, kako on pamti, nije došlo u ovo mjesto sa 16 autobusa i da se u kratkom roku okupilo 800 hodočasnika. Usput rečeno, iz naše župe bila su dva autobusa hodočasnika. Premda je bio toliki broj, svi su mogli naći svoje mjesto, iako su bili stisnuti gotovo ko’ u kutiji šibica. Nakon misnog slavlja za sve prijavljene hodočasnike za ručak(760), pripremljeno je mjesto u dvorani kraj crkve gdje su svi mogli doći na red za blagovanje u tri raspoređene vremenske dionice. Nakon Karlovca krenulo se u crkvu blaženog kardinala Alojzija Stepinca u Krašiću gdje je bila održana pobožnost križnoga puta kojeg je predvodio Željko Lovrić, župnik u župi svetog Leopolda, Bogdana, Mandića u Voltinom. Svojim domovima krenulo se oko 17 i 20 s ‘okusom’ lijepog duhovnog raspoloženja, zajedništva i misli za dugo pamćenje kao i molitve u srcima, da blaženi Alojzije Stepinac bude što prije proglašen svetim.

Vjekoslav Kanić