Rudeš – Zagreb

Od kada pape nose bijelu odjeću

Od kada pape nose bijelu odjeću

Kada je 7. siječnja 1566. godine ( točno prije 450 godina ), za papu izabran Antonio-Michele Ghislieri, O.P., zadržao je svoj dominikanski redovnički habit., te uzima ime Pio V. Svi njegovi nasljednici nositi će bijelo.

Netočno je da je Pio V propisao nošenje bijele oprave za svoje nasljednike. Oni su samo nastavili slijediti njegov „stil“.

Najstariji dokument koji propisuje odijevanje papa potječe iz 1274. godine, za vrijeme Grgura X, a opisan je u knjizi ceremonija „Ordo XIII“. Tu je opisano, kako papa nosi crveni plašt, mozzetu, camauro ( zimska kapa od krzna crvene boje ), nadalje opisuju se cipele, čarape te bijela mantija.

Zanimljivo je da  papa Pio V uvodi jedinstveni Rimski misal, koji je bio na snazi sve do II vatikanskog koncila. Od provedbe ove odluke bili su „pošteđeni“ samo oni koji su imali standardnu liturgiju, koja je bila u uporabi do 1370. godine, kao naprimjer Ambrozijanski, Toledski, Kartuzijanski i još neki obredi koji se više ne koriste.

Pio V je proglasio svetog Tomu Akvinskog, 1567. godine, za crkvenog naučitelja.

Umro je 5. siječnja 1572. godine u 68 godini života.

Beatificirao ga je papa Klement X, 1672. godine, a svetim ga je proglasio Klement XI, 1712. godine.

 

Wordpress Themes - Photography WordPress Themes - Newspaper & Magazine WordPress Themes