best essay writing company reviews | http://zupa-svana.com/forum-writing-service/ | catchy phrases for creative writing | how to use adjectives in creative writing | http://zupa-svana.com/techniques-and-literary-devices-in-creative-writing/ Sveti Lucije I, papa, 5.III. | Župa sv. Ane - Rudeš

Rudeš – Zagreb

Sveti Lucije I, papa, 5.III.

Sveti Lucije I, papa, 5.III.

Ove godine na Pepelnicu, pada blagdan svetog Lucija I. pape Sveti je Lucije pripadnikom rimskog klera postao pod papama Fabijanom i Kornelijem. Rodio se u Rimu, nepoznatog datuma. Otac mu se zvao Porfirijan. Nakon progona pape Kornelija izabran je za papu 25. lipnja 253.g.. No, ubrzo se susreo s gorčinom progonstva u koje ga je poslao car Gal, neprijateljski nastrojen prema katolicima. Ipak, izgnanstvo nije dugo potrajalo, budući da ga je novi car Valerijan ubrzo pozvao natrag u Rim. Povratak pape Lucija bio je velik dogadjaj za kršćansku zajednicu, te je snažno odjeknuo cak i medju zajednicama Istoka, te Afrike. Sveti Ciprijan, biskup Kartage, koji mu je već prethodno pismeno bio čestitao na izboru za papu, ponovo mu se obratio riječima: “Možda vas je sam Gospodin pozvao natrag u Rim, kako bi osigurao značajnije poprište Vašega budućega mučeništva”. Bio je prognan, te je i u progonstvu i umro, no u nekim izvorima nalazimo da je umro u postelji, u razdoblju razmjernog mira za kršćansku zajednicu. Znamo za sigurno da je to bilo 4. ožujka 254.g., a naslijedio ga je papa Stjepan I. Pokopan je na groblju sv. Kaliksta. Kasnije su njegove relikvije prenijete u crkvu sv. Cecilije i nalaze se uz relikvije sv. Cecilije. Njegova glava kao relikvija, dospjela je u Dansku oko 1100.g., i sada se nalazi u katedrali sv. Ansgara u Kopenhagenu.

Wordpress Themes - Photography WordPress Themes - Newspaper & Magazine WordPress Themes