Pobožnosti

Pobožnost je jedan od sedam darova Duha Svetoga. Ona označava svetu ljubav prema Bogu, da Njega uvijek iskreno tražimo, Njega u ljubavi nađemo i zauvijek Ga posjedujemo. Duh pobožnosti nam omogućava da uvijek rastemo u prijateljstvu i zajedništvu s Bogom i ljudima.

Taj dar Božjeg Duha daje vjerniku u svim prilikama života nepokolebljivu vjernost Bogu, u mislima, riječima, osjećajima i djelima te neprekidno zahvaljivanje Ocu po Njegovu Sinu, Gospodinu Isusu (Kol 3,12-17). To osnovno duševno-duhovno držanje i određenje pokazuje se u štovanju i predanju čovjeka Bogu, poslušnosti sve do smrti, poput Isusa.

Religiozan osjećaj kršćanskoga naroda uvijek je nalazio izraz u raznim oblicima pobožnosti koji prate sakramentalni život Crkve kao što su čašćenje svetih moći, pohodi svetištima, hodočašća, ophodi, križni put i krunica. Svijetlom vjere Crkva rasvjetljuje i promiče istinske oblike pučke pobožnosti.

Molitva za sedam darova Duha Svetoga

(napisao blaženi Alojzije kardinal Stepinac)

Duše Sveti, Tješitelju, dođi u srce moje sa svojom milošću i svetom ljubavi i daj mi
dar mudrosti
, da sa slašću razmatram Božje istine, i da mi Bog bude jedino mjerilo u prosuđivanju svih božanskih i ljudskih stvari.
Daj mi dar razuma, da što dublje zaronim duhom svojim u otajsvo svete vjere koliko je to u
ovom zemaljskom životu moguće.
Daj mi dar savjeta, da se uklanjam zasjedama đavla i svijeta, a u dvojbi da uvijek prigrlim
što je većma na slavu Božju i naše spasenje.
Daj mi dar jakosti, da osobitom odlučnošću svladam sve napasti i ostale zapreke u duhovnom
životu.
Daj mi dar znanja, da pravo spoznam što i kako treba da vjerujem i da ne odem
stranputicom u duhovnom životu.
Daj mi dar pobožnosti, da Bogu, svetima i službenicima Crkve dužno štovanje i čast
iskazujem, a nevoljnima za ljubav Božju u pomoć pritječem!
Daj mi dar straha Božjega, da se čuvam grijeha, bojeći se uvrijediti Boga iz sinovskog
poštovanja prema Božjem Veličanstvu.

Pobožnosti u župi svete Ane: