doing homework in italian | creative writing anchor chart | mcneese mfa creative writing Svetci kroz godinu | Župa sv. Ane - Rudeš

Rudeš – Zagreb

Svetci kroz godinu

Sveti Benedikt, 11 srpnja

Objavio je dana srp. 10, 2017 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveti Benedikt, 11 srpnja

Sv. Benedikt je otac zapadnog redovništva, osnivač benediktinskog reda i jedan od najvećih velikana zapadnog redovništva, zapadnoeuropske kršćanske kulture uopće. Ora et labora . Radi i moli . Krilatica koja će uvijek biti aktualna, a koju je svojim redovnicima darovao sveti Benedikt. I ne samo njima, nego svim kršćanima. Benedikt je rođen oko g. 480. u Norci, malom biskupskom sjedištu na podnožju sabinskih brda. Bio je sin dobrostojeće obitelji koja ga je poslala u Rim na odgoj i stjecanje znanja. Rim je tada još uvijek blistao...

Više

Blaženi Augustin Kažotić O.P. , 3.VIII.

Objavio je dana srp. 29, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Blaženi Augustin Kažotić O.P. , 3.VIII.

Prvi hrvatski blaženik, dominikanac i biskup Augustin Kažotić rođen je u Trogiru oko 1260., a umro u Luceri 3. kolovoza 1323. godine od posljedica atentata. U red sv. Dominika ušao je u Splitu. Nakon završetka studija u Sorbonni radio je s fra Nikolom Bocassijem koji je kasnije postao kardinal i papa Benedikt XI. On ga je 1301. godine imenovao biskupom u Zagrebu. Kao zagrebački biskup bio je teološki pisac i propovjednik. Branitelj siromaha i obespravljenih, promicatelj zdravstvene zaštite i higijene, začetnik humanizma u sjevernoj...

Više

Sveta Ana, 26.VII.

Objavio je dana srp. 18, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveta Ana, 26.VII.

Sveta Ana je kršćanska svetica, majka Blažene Djevice Marije. Spomendan je u Katoličkoj Crkvi 26. srpnja, zajedno sa njezinim mužem Joakimom. O Ani i njezinom muž Joakimu u Bibliji nema spomena, no zato se njihovo ime prvi put spominje u jednom apokrifnom spisu iz II. stoljeća. U prvih osam poglavlja toga spisa iznesene su neke pojedinosti, što se odnose na Marijino čudesno rođenje. Taj spis govori o sv. Joakimu kao o vrlo bogatu čovjeku, ali koji je bio i pobožan i dobar pa je prihode svojih dobara dijelio u dvoje: jedan je dio...

Više

Sveti Romuald ,19.VI.

Objavio je dana lip. 14, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveti Romuald ,19.VI.

Romuald , (951–1027)  osnivač benediktinske grane kamaldulenza, rodio se oko g. 951. u Raveni kao sin nekog plemića po imenu Sergija. Kad mu je bilo dvadesetak godina, bio je upleten u svađu između svoga oca i jednog rođaka, koja se imala rasplesti na najnesretniji način – oružjem. Sergije tada usmrti svog protivnika. Kako se branio od pokore za to zlodjelo, pokoru će izvršiti njegov sin Romuald stupivši za 40 dana u samostan San Apollinare in Classe. Za jednog noćnog bdjenja ukazao mu se sveti mučenik Apolinar, a Romuald,...

Više

Sveti Efrem Sirijac, 9.VI.   

Objavio je dana lip. 3, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveti Efrem Sirijac, 9.VI.   

Sveti Efrem je živio u IV. stoljeću, u doba veoma oštrih vjerskih sukoba unutar Crkve, neprestane borbe protiv raznih krivovjerja, gotovo neprekidnog ratnog stanja između Rimskog i Perzijskog Carstva, kad je njegov rodni grad Nisibis često bio poprištem ratnih operacija. Crkva je njegova vremena bila u stalnoj borbi s moćnim protivnicima: poganstvom, doduše potisnutim, ali ne i uništenim, koje za cara Julijana Odmetnika pokaza opet svoju moć; astrologijom, koja je u Mezopotamiji od davnine bila jako uvriježena te i na kršćane...

Više

Sveti Grgur VII. – papa, 25.V.

Objavio je dana svi. 23, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveti Grgur VII. – papa, 25.V.

Hildebrand, kasniji papa Grgur VII., rodio se između g. 1020-25. najvjerojatnije u Soani, u pokrajini Toskani. Po majci je bio u rodu s rimskom obitelju Pierleoni, pa su ga te rodbinske veze dovele u Rim. Tu je vjerojatno postao redovnik benediktinac.. U času kad je car Henrik III. u Sutriju g. 1046. papu Grgura VI. skinuo s njegova prijestolja, Hildebrand se nalazio među papinim kapelanima. Prognanoga papu slijedio je u Köln, gdje je ostao do njegove smrti. U spomen na njega uzet će ime Grgur VII, kada je izabran za papu. Poslije papine...

Više

Sveti Ivan I., papa , 18.V.

Objavio je dana svi. 16, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveti Ivan I., papa , 18.V.

Ovaj papa, koji se od davnine štuje kao mučenik, bio je rodom iz Toskane, sin nekoga Konstansa. Na papinskom prijestolju naslijedio je 13. kolovoza 523. papu Hormizdu. Dok je bio đakon u Rimu, podržavao je antipapu Lovru, ali se ubrzo pokajao te je molio za oprost legitimnog papu Simaha, što je ovaj i učinio. Velikim dijelom Italije, s prijestolnicom u Raveni tada je vladao istočnogotski kralj Teodorik. On je prijekim okom gledao dobre odnose između pape i bizantskoga cara. Prva žrtva napete situacije bio je filozof Ivan Boecije,...

Više

Bl. Ivan Merz, laik,10.V.

Objavio je dana svi. 9, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Bl. Ivan Merz, laik,10.V.

Blaženi Ivan Merz rođen je u Banja Luci 16.XII.1896. a umro u Zagrebu na glasu svetosti 10.V.1928. U rodnome gradu Ivan pohađa realnu gimnaziju , te maturira s odličnim uspjehom 1914.godine. Nakon mature Ivan za volju roditelja polazi u Vojnu akademiju u Bečko Novo Mjesto gdje ostaje samo tri mjeseca jer nije imao zvanje za vojsku. Na Bečkom sveučilištu upisuje studij prava. No, već u ljetu iste godine, u punom jeku Prvog svjetskog rata pozvan je u vojsku. Kasnije polazi na talijansku frontu te ostaje ondje sve do svršetka rata....

Više

Sveti Florijan – 4 . V.

Objavio je dana svi. 2, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveti Florijan – 4 . V.

Florijan je rođen u Austriji oko 250. godine poslije Krista, u antičkom rimskom gradu Cetium (današnji St.Polten, Donja Austrija). Kao mladić pridružuje se rimskoj vojsci u kojoj , zahvaljujući teškom radu i odlučnosti napreduje do mjesta časnika. Postavljen je na visoke dužnosti u Noricumu, jednoj od pokrajina Rimskog carstva (danas dio Austrije).Tadašnji vladari, rimski carevi Dioklecijan i Maksimilijan, voljeli su Florijana zbog njegovih sposobnosti rješavanja problema i rada sa ljudima. Vidjeli su Florijana kao čovjeka koji se...

Više

Sveta Katarina Sienska, crkvena naučiteljica, 29.IV

Objavio je dana tra. 27, 2016 u Svetac tjedna | 0 komentara

Sveta Katarina Sienska, crkvena naučiteljica, 29.IV

Katarina Sienska uz Tereziju Avilsku prva žena, proglašena naučiteljicom Crkve, od mnogih je smatrana mističarkom i sveticom, kod koje je izvanredno naglašena ljubav prema Kristu i Crkvi. Činila je to u vrlo teškom razdoblju crkvene povijesti, u XIV. stoljeću, kad su pape stolovali u Avignonu te bili pod utjecajem francuskih kraljeva, što je rodilo mnogim neželjenim posljedicama. Doživjela je i zapadni raskol, kad je Crkva imala dvojicu papa. Katarina se rodila kao blizanka s još jednom sestrom 25. ožujka 1347. u Sieni, a bila je...

Više
Wordpress Themes - Photography WordPress Themes - Newspaper & Magazine WordPress Themes